Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Napadlo vás někdy, jak se asi cítí v zimě na každém kroku váš pejsek? Jaké to je, když našlapují holými polštářky po zmrzlé posolené cestě? Pojďme společně kouknout na pár tipů a rad, jak udělat zimu našim chlupatým ťapičkám co nejpříjemnější.
Chlupy jsou spíše na škodu
První věc k zamyšlení, než vyjdeme ven, by měla být, zda má náš pejsek vůbec nohy přizpůsobené procházce v zimním počasí. Ať už je venku sníh, nebo mráz.
Možná si říkáte, že necháte pejskovi tlapky zarůst chloupky, ať mu na ně není zima a má tam co nejvíc vrstvy na zahřátí. Bohužel to bývá spíše mylná myšlenka.
Na všechny ty dlouhé cancoury se nabalí právě to, co nechceme. Počínaje sněhovými koulemi, které každý pejskař v zimě moc dobře zná. Nevadí, nezoufejte, se sněhovými koulemi zatočíme raz dva.
Nejvíc nepříjemné je místo v meziprstí, tedy mezi polštářky na plošce, na kterou pejsek nejvíc šlape. Budou vám stačit nůžky, nebo ideálně strojek. Nelekejte se, pejsek bude cukat, protože je to jedno z mála míst na jeho těle, kde je lechtivý. Takže to pro něj bude, jako kdyby vás někdo lechtal v podpaží peříčkem.
Můžete si tlapky rozložit na jednotlivé dny, ať to pro vás a pro vašeho kamaráda není tak stresující hned na začátek. Až budete profíci, tak všechny čtyři zvládnete během jednoho dílu seriálu. Nebojte se vzít opravdu všechno, co jde. Pokud chcete mít doma fešáka, můžete si vyhrát i s tvarem, ale v zimě není zrovna velká sezóna sportů, takže nemusíte být kadeřníci. Představte si chodit s kouličkami v botě. Myslím, že zde platí pravidlo „pohodlnost nadevše“. Pokud máte plemeno s chlupatými závoji na zadní straně nohy, můžete nůžkami zkrátit i tyto chlupy. Jen mu tím ulevíte.
Pokud plánujete výstavu, nebo z nějakého důvodu nemůžete vzít psa na ježka, máme pro vás také tip. Znáte metličku? Tak s ní zakvedlejte na chlupech psa, kde se drží sníh, a bude po problému.
Mastná péče o psí polštářky
Chlupy už máme vyřešené, teď na řadu přichází kůže. Největším nebezpečím může být zamrzlá nerovná zem. Psi dosahují při venčení vysoké rychlosti a k tomu patří i prudké brždění. Jak už my psovodi víme, ne každý pesan u toho přemýšlí. Proto na případné následky musíme myslet my. Sice mají pejsci o dost tvrdší kůži než my lidi, ale to neznamená, že se nemohou zranit. Měli bychom jim teda dopřát adekvátní péči, abychom tomu co nejvíce zabránili.
Skvělou preventivní vychytávkou je mazání. Ať už psí krémy, nebo balzámy. Musíme ale zvolit správný krém. Nejlépe ničím nenapuštěný, co nejvíc přírodní a bez různých vůní nebo chemických přídavků. Nezapomínejte, že psi si na tlapky dosáhnou. Krémy pro lidi vhodné nejsou i kvůli jejich účinku – mají pokožku zjemnit, což nám na procházce opravdu nepomůže. Ideálním parťákem na zimu jsou přímo psí masti, které najdete v různých obchodech. To bude mít pejsek opravdu luxus. Pokud pro mazání nechcete chodit daleko, nejběžnější mastí v domácností je vazelína. Ta skvěle tlapky ochrání a není ani nijak finančně náročná. Měli byste ale na pejska dohlédnout, aby si ji neslízal. Vazelína by mohla vyvolat podráždění žaludku. Je proto dobré ji aplikovat těsně před procházkou. Pokud jedete na výlet, měla by být součástí vaší lékárničky.
Nezapomeňte svého chlupáče za namazání náležitě pochválit odměnou a za vaší láskyplnou péči se samozřejmě musíte také odměnit a doplnit svoji pejskařskou výbavu.
5 Nejlepších přípravků na psí tlapky:
● Balzám na tlapky a psí čenich – Dokonalá láska
● Mast na tlapky s konopím - Canavet
● Mast na tlapky -Trixie
● Balzám na tlapky - Pets are friend
TIP: Většina kalíšku není moc velká a vejde se pohodlně do kapes našeho oblečení.
I pejsci nosí boty
Proč není důvod ukazovat na psy, kteří si obouvají své vlastní boty? Psí boty mají spoustu výhod a v psím světě se už nepovažují jen za módní doplněk. Nejčastěji je uvidíme u psích spřežení nebo u pomocníků na běžkách. Zkrátka u všech možných sportů spojených s horami a sněhem. Důvod je jednoduchý. Pes se potřebuje soustředit na svůj výkon, a ne ozobávat kuličky sněhu ze svých pacek. Spousta pejskařů je využívá i na běžné procházky. Pejskovi ochrání nohy se vším všudy a zajišťují mu i tepelnou izolaci tlapiček. I psí boty, ale mají svá pravidla. Není to pomocník na celý den. Tlapky by se v nich mohly zapařit. Nesmíme zapomenout na dobře upravené drápky. Pokud budou moc dlouhé, mohly by udělat do botiček díru nebo způsobit pejskovi otlačeniny. Nikdo přece nemá rád mačkající se prsty v ponožce. Botička by měla být vždy čistá a vláčná, ne nijak ztvrdlá nebo s hrbolky.
Typy psích bot:
Aby to nebylo jednoduché, existuje už několik typů botiček.
● obyčejné látkové – vhodné na procházky s měkčím povrchem
● s výztuhou – pro všechny sporty i procházky. Brání jakémukoliv proříznutí
● s gumou – tvrdší typ boty, brání skluzu, takže se hodí i na ledovatku
● prodloužené – lépe drží a zakryjí větší část chlupů
Výběr velikosti: Pejsek by měl v botičce moct dobře roztáhnout prsty a mít tak plnou oporu na celé části nohy. Měřit byste měli nejširší část tlapky pejska, který stojí. Můžete si nohu i obkreslit na papír a poté změřit.
TIP: Botičky nejsou objemově vůbec náročné, takže my ve 4dox je s sebou nosíme na každou procházku, kdyby náhodou. Jsou skladné a vyjdou se bez problému i do malého pamlskovníku.
Péče o psí capky po procházce
Nejvíce času bychom měli věnovat pečlivému umytí pacek při příchodu domů. Všude se solí i to, co by nemuselo, a se štěrkem se šetří, tudíž pejsek domů přinese velké množství soli a jiných chemických posypů. Pokud tlapku neomyjeme, vše zůstane na nohách a pejsek si s tím poradí sám – slízá to. To nám může zadělat na další a další problémy. V lepším případě to „jen“ podráždí bříško. V horším případě nastane otrava chemikáliemi. Proto s vodou v tomto případě nešetřete. Ideální je další namazání, aby si pacinky hezky odpočinuly. Pejsek po venčení spokojeně usne a capky se samy zregenerují.
Co nejčastěji trápí psí tlapky v zimě a jak na to
Jak už jsme se bavili, zima s sebou nese i spoustu rizik. Je dobré vědět, co dělat, kdyby jakákoli z těchto prekérek nastala.
Prasknutí/rozříznutí polštářku: Zmrzlé povrchy se jednoduše stanou velmi ostrými. Pejsek přes ně proběhne a pohroma je na světě. Pokud se to stane, nebojte, poradíte si s tím. Jako první krok musíme ránu vyčistit, nejlepší na dezinfekci ran u psů je betadine, která je volně k dostání v lékárně. Není štiplavá, pes díky tomu hezky drží. Jakmile je rána čistá, je dobré ji obvázat, aby byla v suchu a čistu. Je potřeba zabránit lízání ze strany pejska, rána se pak déle hojí. Pokud už čtyřnohý kamarád nekulhá, můžeme se vydat i na procházku. Ideálním pomocníkem je právě psí bota. Rána zůstane chráněná.
Velké množství soli: Někdy se stane, že vidíte pesana kulhat. Prohmatáte a prohlídnete všechny packy, ale na nic nepřijdete. Nemyslete si, že hned máte doma simulanta. I když to někdy umí, toto nebude ten případ. Neviditelným kazičem procházek je sůl. Jelikož mají čtyřnožci mezi polštářky potní žlázky, tak je větší množství začne štípat. Nejrychlejší pomoc je vytření ubrouskem a po procházce hned koupel. Snažte se vyhnout hodně soleným částem města. Nejčastěji to jsou chodníky. Proto je lepší chodit po travnaté části města.
Bolest břicha: Psíčci si snaží často pomoct sami. To ale ne vždy končí dobře. Všemi těmi chemickými posypy si způsobí trávicí potíže. Tyto problémy si mohou přivodit i obyčejným sněhem, který si snaží dostat z nohou. Sníh už není tak čistý jako dřív. Proto se i snažte psa zavodnit před procházkou, ať ze žízně nekonzumuje sníh. Můžete preventivně podávat i doplňky stravy a probiotika. Tím nemůžete nic zkazit.
Zlomený drápek: Psi se nemohou do zmrzlé země tolik zapřít. To často vede ke zranění drápku. Dobrou prevencí je časté stříhání na minimální délku, aby drápky co nejméně překážely a pes využíval celou plosku ťapek.
Bohužel nemůžeme zabránit všem zraněním, někdy se to nešťastně sejde, ať se snažíme sebevíc. To by musel hafan chodit zabalený v bublinkové fólii. Při vážnějším zranění, nebo průběhu určitě neváhejte kontaktovat svého veterináře.
Nezapomínejte na psí souhlas
Jsme v 21. století a všechno by mělo probíhat s pozitivní motivací. Jelikož se všechny předešlé kroky opakují skoro každý den, stanou se vaší rutinou. Nikdo se se svým mazlíčkem nechce prát dennodenně. Proto byste už od prvního okamžiku měli za všechno pejsana odměňovat. Pokud má hafan problém s důvěrou nebo ošetřením, začněte úplně od nuly. Za každý dotek tlapky ho odměňte pamlskem. Postupně interval manipulace prodlužujte a na konci by měl být „jackpot“. Něco, co má pejsek nejraději, ať je to kus šunky, nebo hračka. Něco, na co se celý „trénink“ těší a ví, že když bude opravdu šikovný, tak jackpot vyhraje. Po tom ze zimy nebudete ve stresu ani vy ani váš miláček.
5 tipů, jak bezpečně zvládnout zimu s chlupatým společníkem
Pojďme si to společně shrnout v bodech
● Vyhněte se soleným povrchům
● Používejte pravidelně balzámy/masti
● Pozor na rizikové skupiny (štěňata, senioři) – zkraťte procházky
● Při námraze udržujte pomalejší tempo procházky