Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Co je pro psa odměnou a jak ho motivovat?
Proč mě ten pes neposlouchá, když mám tak voňavé pamlsky? To je častá otázka nezkušených psích majitelů. Inu proto, že o tuhle odměnu nestojí. Protože odměnu si pes určuje sám. Jak poznat, o co má zájem a co vše ho motivuje?
Smysl odměn
Zadarmo ani kuře nehrabe. I my lidé chodíme do práce proto, že za ni dostaneme peníze, protože ty jsou v danou chvíli pro nás nejzajímavější. Dostávat výplatu v podobě piškotů by nás asi nebavilo. A přesně o tom je i motivování psů. Způsob odměny (motivaci) vždy určuje pes. A může se poměrně dynamicky měnit v závislosti na situaci a náladě. Je potřeba neusnout na vavřínech a kreativně odměny přizpůsobovat požadavkům psa. Jedině tak si získáte jeho 200% pozornost.
Co je tedy odměnou?
Možností je opravdu hodně. Nejčastěji jsou to u psů pamlsky. Můžou to být ale i hračky, hra samotná (míček zajímavý není, ale přetahovaná ano), slovní pochvala, sociální interakce (s jiným psem, podrbání od majitele) nebo taky odměna prostředím – dovolím psovi jít něco očichat a prozkoumat, když mě poslechne.
Odměny podle prostředí
Pokud jde o trénink v náročnějším prostředí, mohou se odměny lišit podle toho, v jakém je pes rozpoložení. Na cvičišti mezi neznámými psy se nemusí cítit váš pes tak jistě, aby se s radostí zakousl do přetahovací hračky, jako to za odměnu děláváte doma. Měkké pamlsky mohou být žádanější před tvrdými, protože je rychleji sní a nemusí být ve střehu, kdo mu je přijde ukrást…A pokud je někde v blízkosti háravá fena, bude jedinou odměnou pro vašeho samce to, že za ní poběží a na všechno ostatní se vám vykašle.
Jak vybrat správné pamlsky?
Pokud váš pes bez problému reaguje na pamlsky, máte zpoloviny vyhráno. Jenže, jaké vybrat? Zohlednit byste měli zdravotní požadavky vašeho parťáka (věk, diety). A taky prozkoumat složení těch komerčně vyráběných. Jestli tam není moc tuků, sacharidů a dalšího. Dále je důležitým aspektem velikost pamlsku. Pro čivavu 2 cm kuličky asi nebudou ideální odměnou. Důležité je i to, jakým stylem krmíte – barfaři preferují sušené pamlsky nebo syrové/vařené kousky, před extrudovanými. Stále více pejskařů si v dnešní době pamlsky peče doma samo v troubě – jednoduše rozmixují maso a to nejlepší, co psovi chtějí přidat (vitamíny, semínka, oleje, ovoce…) a upečou to na plechu jako tenký plát, který si pak libovolně rozkrájejí na kousíčky.
Tip: Pozor! Pamlsky by neměly obsahovat barviva, konzervanty, ani soli. Věnujte pozornost složení taky pokud zvíře trpí nějakou alergií.
Super jackpot
Při práci se psem budete také často potřebovat super jackpot, velkou odměnu za opravdu dobře odvedený výkon nebo zkrátka bonus na závěr tréninku. Hodí se třeba při trénování několika cviků v řadě nebo když učíte nějaký obzvláště náročný povel (sebekontrolu při tréninku s druhým psem, nehonění zvěře, apod.). V takovém případě se výjimečně nebojte sáhnout třeba po kousku tvrdého sýru, vařených kuřecích srdíčcích nebo extra radostném podrbání a mazlení. Držte se ale pravidla, že odměna je chuťovka, která nemá psí pozornost na 10 minut odlákat úplně jinam (jako třeba žvýkací kost).
Žebříček oblíbenosti a pamlskovník
Doporučujeme postupným předkládáním různých pamlsků sepsat si třeba na papír, po čem prahne váš parťák nejvíce a co si dá spíše rád a co nerad. Může se vám to hodit v situacích, kdy budete opravdu potřebovat, aby poslechl. A ke všem těm dobrotám budete určitě potřebovat i správný pamlskovník, který bude ladit s vaším psím parťákem!
2 je málo, 3 je moc
Během tréninku a odměňování (třeba i když odcházíte z domu a zanecháte psovi dobrotami naplněnou interaktivní hračku) byste měli vždy zohledňovat množství v celkové krmné dávce. Čím víc pamlsků, tím menší porce do misky. Jinak si zaděláte u psa na obezitu, cukrovku, vysoký cholesterol, kloubní problémy a trávicí obtíže. Takže budete mít možná perfektně vycvičeného parťáka, ale s tučným účtem za veterinu.
Odměna, kterou nechcete
V mnoha situacích se pes odmění vlastně sám, i když to zrovna nechcete. Když už je pro něj trénink náročný a on prostě odejde – právě se odměnil tím, po čem v danou chvíli nejvíc toužil, tedy svobodou (uvolnění z pozice je často nejjednodušší odměnou, kterou mu můžete nabídnout).
Pozor na negativní odměny
Odměnou může být i vaše pozornost, když dělá něco, co nechcete. Štěká jako pominutý, nadáváte mu za to, že po vás skáče, že něco rozkousal/roztahal, když přijdete z práce domů. Tomu se říká negativní odměna a pes tyto věci bude opakovat tak dlouho, dokud mu za to budete věnovat pozornost. Negativní odměna mu pomáhá dosáhnout toho, co chce. Proto si vytváří „zlozvyky“, které se nesnadno odnaučují – protože za ně dostává vaši pozornost, která mu tolik chybí.
Práce s problémovými psy
Pro psa, který má z něčeho strach (třeba pes za plotem) může být v tu chvíli odměnou uvolnění nepříjemné situace. Například povolením vodítka. Buďte kreativní a přemýšlejte o odměně (neboli o tom, co by zrovna radši chtěl) v každé vteřině práce s ním. Sledujte jeho řeč těla a pes udělá, co vám na očích uvidí.
Co jste o odměnách nevěděli
Většina majitelů si myslí, že pes vnímá jako odměnu pohlazení po hlavě. Většině psů je to ale spíše nepříjemné. Pokud psa takto odměňujete po přivolání, do budoucna se nejspíš bude zastavovat asi půl metru od vás, aby se této odměně-neodměně vyhnul. Většina bull plemen je také nadšených, když může běžet za jinými lidmi a vlastní majitele neposlouchá – protože je pro ně největší odměnou sociální interakce s člověkem a je jim jedno, jestli je to jejich pán nebo cizí člověk.
Pozor na luring! Nebo-li navádění, pro spoustu psů ve spoustě situací není „utíkající odměna“ odměnou.
Odměny z povinnosti
Psi jsou jedni z mála tvorů, kteří pracují často i za odměny, o něž nestojí. Protože své lidi milují a protože občas přijde lepší odměna. Stává se pak, že pes, který skvěle poslouchal a byl dokonale vycvičený je najednou „lenivý“ a vůbec se mu nechce, povely mu hrozně trvají. Může to být proto, že si pamlsky bere spíše z povinnosti. Víc mu jde o radost, kterou vám dělá, ale už si zvykl, že mu ji neprojevujete jinak, než piškotem, nastrčeným před nos. Snězení odměny spousta psů považuje také za splnění povelu, ne za odměnu.
Rada na závěr
Pamlsky, i ostatní odměny, během tréninku obměňujte. Pro psa tak budou neustále zajímavé, nikdo nechce celý život polykat za dobře odvedenou práci stejný kousek piškotu. A dobře svého psa sledujte. Trénink je neustálý dialog mezi vámi a dobrý majitel svému psovi naslouchá.