Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Letní paraziti u psa
Paraziti v létě
Klíšťata útočí naplno. Skoro se zdá, že na vás při procházce vyskakují z trávy a i přes kvalitní antiparazitika často očesáváte ze svých psů hejna černých teček po návratu domů. Přemýšlíte, jestli nezvolit jiný přípravek? A co ti ostatní parazité, kteří v létě na vašeho psa číhají?
Klíšťata vedou
Samozřejmě jsou klíšťata tématem číslo jedna. Číhají v trávě, až půjde kolem teplokrevný živočich, aby se napila krve a přenesla děsivé nemoci na lidi i na psy. Jedině po napití je totiž samice schopná naklást až 4000 vajíček. Z nich se vylíhnou larvy, které se také přisávají na teplokrevné živočichy, ale jsou tak malé, že si jich většinou nevšimnete. Následují nymfy, které rovněž sají krev větších savců. Ty se pak přemění v dospělá klíšťata. Celý tento proces trvá až 3 roky.
U nás se nejhojněji vyskytuje klíště obecné. Miluje vlhké a teplé počasí a vyleze nejvýše do 1 metru. Na hlavu ze stromu vám rozhodně nespadne. Říká se, že ve velmi krátce sekaném trávníku se necítí dobře. Skutečně se v něm vyskytují jen sporadicky, protože nemají šanci se tak nízko přichytit na nějakého většího savce. A jestli máte pocit, že klíšťata jen přenášejí nemoci a nejsou ničím užitečná, pak je třeba dodat, že se jimi živí například slepice.
Puntíkaté klíště
Na téma klíšťat je potřeba zmínit ještě pijáka lužního. Možná jste ho už na svém parťákovi našli. Vypadá skoro stejně jako ostatní, ale je výrazně větší a na zadečku můžete rozpoznat jemné, černé tečkování. V ČR je čím dál rozšířenější a přenáší obávanou babeziózu – drobného parazita, který napadá červené krvinky a projevuje se slabostí, horečkou nebo zvracením psa, obvykle za doprovodu s tmavou močí. Ve většině případů končí nakažení smrtí psa (pokud ihned nenavštívíte veterináře).
Komáři
Možná až ve chvíli, kdy se chystáte vyrazit na dovolenou do zahraničí se svým psem, narazíte na téma komárů a jak se jim bránit. U nás komáři sice také občas sají krev psů, ale není to nijak závažným problémem. V zahraničí mohou komáři přenášet obávané srdeční červy, kteří můžou vašeho parťáka stát dokonce život. Proto je dobré před odjezdem do zahraničí s veterinářem probrat vhodná antiparazitika, podat je včas i po návratu a vybavit se dobrým repelentem.
Kloši a repelent
Kloš jelení je nepříjemný škůdce, o kterém se skoro nemluví. To proto, že málokdo ví, jak se tenhle drobný živočich jmenuje. Přitom skoro každý už viděl „jako klíště vypadajícího, létajícího, otravného hmyza“. Skutečně se podobá klíštěti s křídly. Ta mu ale po přisátí upadnou. A štípe opravdu rád a velmi nepříjemně. Většina psů se zuřivě vykusuje, často až do krve. Štípanec kloše svědí hodně a dlouho. A někteří psi na něj dokonce mají alergické reakce. Jenže ubránit se mu je složité. Většina výrobců repelentů na kloše nemyslí nebo na ně nefungují. Anebo páníček repelenty u chlupáče vůbec nepoužívá, když se chystají jít do lesa. Nezbývá, než si pořídit opravdu kvalitní repelent a používat ho opravdu často.
Octomilky škodí očím
Jen málokdo slyšel o spojitosti s onemocněním očí, přitom octomilky má doma každý druhý. Speciální druh octomilek, které potkáte nejčastěji v lese a živí se slzami, může přenášet nebezpečné parazity. Jsou jimi drobné hlístice thelasia, které žijí pod třetím víčkem a způsobují záněty spojivek, svědění, výtoky z oka, podráždění rohovky. V případě, že má váš mazlíček problémy s okem, navštivte neprodleně veterináře, který parazita případně mechanicky odstraní. Thelasia se totiž může stejně tak rozšířit na všechny psy v domácnosti, na kočky i lidi.
Vši a ti druzí
Kolem čenichu a uší můžete občas najít taky vši nebo zákožky svrabové (ty přenášejí často i toulavé kočky), které způsobují svědění, hlavně kolem a uvnitř uší. S pozdním létem se objevují taky sametky podzimní, vypadající jako drobné oranžové tečky. Všichni tito parazité způsobují silné svědění nebo dokonce kožní onemocnění. Pokud na svém čtyřnohém parťákovi objevíte některého z těchto parazitů, neváhejte požádat o radu veterináře dřív, než bude pozdě. Je docela možné, že vámi zvolené antiparazitikum bude po celou sezónu fungovat na klíšťata a blechy, to ale zdaleka není vše. Myslete na kvalitní repelenty pro psy.