Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby se Vám mimo jiné mohly ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
5 důvodů, proč vám pes zachrání zdraví (i vztah)
Samozřejmě víme, že pes je to největší blaho pro duši. Občas je ale dobré podívat se na to z vědeckého hlediska. Protože co řeknou američtí vědci, to platí. Takže pokud jste doteď váhali, jestli si pořídit dalšího psího parťáka, přinášíme argumenty, proč je to boží nápad.
Pes prodlužuje život
A to souhrou hned několika pozitivních vlastností. Máte díky psovi víc pohybu, takže menší nadváhu a silnější kardiovaskulární systém. Zároveň díky chlupáčovi v domácnosti klesá váš cholesterol, krevní tlak a snižuje se riziko depresí. Díky jedinému kouzlu – majitelé psů se víc usmívají a koluje jim v krvi víc hormonu štěstí, než u těch bez psa. Taková domácí canisterapie. Šťastní lidé jsou zdravější a žijí déle.
Věděli jste?: 50 % lidí, kteří uvažují vážně o sebevraždě se k ní neodhodlají díky svému psovi. Kterého milují víc než sebe a nemohli by ho tu nechat samotného. Nebo jim to přímo „rozmluví“ svým pohledem, touhou si hrát, a podobně.
Plánujete rodinu? Nejprve pes
O kytku se umí postarat (skoro) každý. Jakmile ale máte doma psa, přichází opravdu silně otázka výchovy, přístupu k vedení, rozdělení rolí a autorit. Zkrátka naprosto dokonalý trénink na dítě. S tím rozdílem, že po 1. roce je pes už téměř dospělý. Kdežto dítě po 1. roce zvyšuje nároky na „nespi-věnuj-se-mi-ne-jemu“ a zkouška vztahu s dítětem trvá cca 18 let.
Věděli jste?: Děti, které vyrůstají se psem v domácnosti méně trpí na alergie a ekzémy, snadněji se začleňují do kolektivu a rychleji vypilují jemnou i hrubou motoriku. Zkrátka smečkové dítě se vyvíjí lépe.
Věčný učitel
Ať chcete nebo ne, každý další pes v rodině je obrovským učitelem. Rozvíjí empatii a smysl pro komunikaci, vaši trpělivost, vaše postřehy, prožívání okamžiku tady a teď. Každý pejskař se (ne)dobrovolně velmi brzy dovzdělá v základní anatomii, proškolí se v disciplíně a pravidelném režimu, postupem času nabývá i poměrně hluboké znalosti o psí psychice. A taky se stává tak trochu odborníkem na výživu.
Naučí vás uklízet
Aneb co spadne na zem/zůstane na stole, už za pár vteřin zmizí v jeho žaludku. A protože někteří psi jsou odborníci i na pozření hraček, kosmetiky a jiných propriet, naučí své majitele celkem efektivně po sobě uklízet. Množství chlupů a ťapek na zemi zvyšuje taky efektivitu a frekvenci vysávání a vytírání… Což opět paradoxně snižuje riziko alergií.
Jedno moudré přísloví praví: Nenadávejte na ťapky na podlaze. Až je tam jednou nenajdete, budou vám chybět.
Předvídá nemoci
Každý pes má pro to vlohy, ale jen někteří se naučí cíleně své vlohy projevit lidem. Mluvíme o tom, když je páníček něčím nemocný a pes dokáže vycítit blížící se záchvat a upozornit na něj. Říká se jim signální psi a umí upozornit na nízkou hladinu cukru, epileptický záchvat a další. Kromě toho je pes taky levná canisterapie, která při kontaktu se srstí prokazatelně snižuje stres a zlepšuje náladu. Kdo má psa, není nikdy sám. Obvykle ani na záchodě.
Je pravda, že kdo spí se psem v posteli, má trhanější spánek a častěji ho v noci někdo kopne. Což snižuje tvorbu melatoninu, který je důležitý pro správný biorytmus. Ale to je jen zanedbatelný detail, oproti všem těm pozitivům, co pes přináší. Jestli jste si nebyli jistí, doporučujeme pořídit si dalšího parťáka. Zachrání to život vám a možná i jemu.